Super podróż w Bory Tucholskie

×

Error message

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 1998 of /var/www/vhosts/ferienwohnung-mas-anabas.com/includes/theme.inc).
  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_table() (line 2061 of /var/www/vhosts/ferienwohnung-mas-anabas.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/ferienwohnung-mas-anabas.com/includes/menu.inc).
Tajemnica fenomenalnej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Region tucholskich lasów oddalony jest od dużych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego idealne miejsce na wypoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a rzadkie gatunki roślin i porostów miały korzystne warunki do rozwoju.

Bory Tucholskie
Author: Szymon Nitka
Source: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najczystszych wód w naszym kraju. Największą chwałą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o krystalicznych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wokół jeziora jest nadzwyczaj zróżnicowana.

Przygotowaliśmy dla Ciebie następne atrakcyjne notki na ciekawiący Cię dział. Wejdź do nowego artykułu i czytaj wpis noclegi magnolia wrocław.

Mieszkają tutaj iędzy innymi z rzadka spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.


Wyjątkowością Borów Tucholskich jest osobliwa lobelia jeziorna, rosnąca w najbardziej czystych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona specjalne wymagania siedliskowe i występuje wyłącznie w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które także ukazują się wyłącznie w niezwykle czystym środowisku. Wielu bez wątpienia zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu występują gatunki z czasów ostatniego zlodowacenia sprzed 10 tys. lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje sporo unikatowych zwierząt. Wśród nich trzeba wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieefektywne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach 70 XX w.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, bajecznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka w szeregu przypadków wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest szalenie znanym szlakiem kajakowym pośród miłośników tego sportu w całym kraju. W trakcie przebywania szlaku trzeba odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego wybudowanego w latach tysiąc osiemset czterdzieści pięć – tysiąc osiemset pięćdziesiąt.Nieco tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz 30 kurhanów zlokalizowanych w pobliżu wsi Odry. Historia głosi, iż stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do dzisiaj kwestią jest jednakże rzekome czarodziejskie oddziaływanie tego miejsca i wciąż jest ono przedmiotem badań radiestetów.

By rzetelnie poznać wszystkie pozytywy Borów Tucholskich, trzeba wybrać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko niesamowita, unikalna przyroda, ale także szereg niewielkich i pięknych miejscowości, kryjących fascynującą historię i mnóstwo ciekawych miejsc. Wśród nich wyróżnia się bez wątpienia Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości zachwycającego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Wśród najlepiej uratowanych elementów zespołu znajduje się 46 -metrowa wieża, którą udostępniono do odwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, ponieważ odbywa się tu wtenczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy miłośnicy kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie mieści się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, wyrabiane przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz eksponaty używane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

*** Pełną ofertę na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można znaleźć w serwisie bądź klikając na poniższe linki: - Bory Tucholskie pokoje gościnne - pensjonaty Bieszczady - wakacje(polecamy romantyczny weekend mazury) Bory Tucholskie